Gimnazjum im. Karola Wojtyły

w Kępicach 

 ul. Szkolna 1a   77-230 Kępice
tel. (fax.) 0-59 858-5113
strona internetowa http://www.gimkepice.pl   e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (sekretariat)

SUKCES „SKRZYPKA NA DACHU”

        Przygotować z amatorami musical na miarę najlepszych tego typu przedstawień znanych w kraju i poza jego granicami to nie lada sztuka. Ale udała się ona  pani Aleksandrze Ziętalak, nauczycielce biologii i chemii w Gimnazjum w Kępicach, która od lat zaprasza młodzież do przygody z muzyką. Ostatnio też zaserwowała naszemu lokalnemu środowisku niezwykłą ucztę duchową. Z 25 uczniami klas ósmych szkoły podstawowej i klas trzecich gimnazjum  w Kępicach przygotowała musical pt. „Skrzypek na dachu”, do którego próby trwały niemal 1,5 roku. Pani Ziętalak, by swoim podopiecznym przybliżyć tematykę i formę sztuki, wraz z rodzicami – Państwem Stelmach, zorganizowała w styczniu tego roku wyjazd do Teatru Muzycznego w Gdyni, właśnie na ten musical. Dodatkowo grupa po spektaklu mogła spotkać się z aktorem Bernardem Szycem, odtwórcą głównej roli mleczarza Żyda Tewiego.

 I tak uczniowie, zaznajomieni ze sztuką na najwyższym poziomie, wzięli się do sumiennej i ciężkiej  pracy. Oczywiście nie obyło się bez fachowego wsparcia. Stroną muzyczną przedsięwzięcia zajęła się absolwentka naszego gimnazjum, pani Marta Potępa- prywatnie córka pani Ziętalak, o aranż utworów i oprawę muzyczną całości zadbał pan Krzysztof Jachyra, a scenografię przygotowała pani Alicja Dworakowska.

     Spektakl miał premierę 8 maja w Bibliotece Publicznej w Kępicach. W godzinach przedpołudniowych zaproszono do jego obejrzenia nauczycieli oraz uczniów obu kępickich szkół. Po południu powtórzono musical dla mieszkańców miasta i gminy Kępice oraz zaproszonych gości, a 23 maja dla  innych szkół z naszej gminy. Publiczność bardzo wysoko oceniła występ młodzieży. Rodzice wielu występujących na scenie uczniów ocierali łzy wzruszenia. Chyba nikt do końca nie przypuszczał, że efekt będzie tak oszałamiający. Prostota i ubóstwo rekwizytów spowodowały, że widz mógł przede wszystkim skoncentrować się na słowie mówionym i śpiewanym, muzyce oraz choreografii, czyli tym, co tworzy główny przekaz w musicalu. Istotne jest również to, że młodzi artyści jeszcze bardziej rozwinęli swoje zdolności, jeszcze bardziej zżyli się z sobą i uwierzyli, że takie duże przedsięwzięcie może się udać. Oby im tej wiary w siebie i artystycznego polotu nie brakowało w nowych szkołach, przy podejmowaniu kolejnych wyzwań. Kto wie, może już wkrótce zobaczymy niektórych z nich na największych scenach świata?  Szczerze im tego życzymy i dziękujemy za dostarczenie tylu niezwykłych wrażeń.

Agata Koziarek

 

b_gimnazjum.jpg